2015 m. gegužės 3 d., sekmadienis

Moteris a la garçon.

A la garson stilius - moteriška apranga, imituojanti vyrišką kostiumą. Ši mados tendencija yra tiesiogiai susijusi su moterų emancipacijos judėjimu. Šio įvaizdžio kūrėja yra Marlene Dietrich ir Coco Chanel. Vėliau a la garson tapo unisex stiliumi, tinkančiu tiek vyrams, tiek moterims.
Nuo neatmenamų laikų moterys dėvėjo sukneles, darydavo šukuosenas ir nešiojo įvairius gražius papuošalus. Tačiau XX a. apvertė įprastą žmonių gyvenimą ir madą aukštyn kojomis. Pirmiausiai pasikeitė visuomenės požiūris į moteris, o ir pačios moters požiūris į save irgi pasikeitė.

XX a. 20 deš. atsiradaro garson stilius. Naujai mados tendencijai atsirasti padėjo Pirmasis pasaulinis karas arba tiksliau procesai, kurie visuomenėje vyko po karo. Europai tai buvo sunkūs laikai: sunaikinta daug infrastruktūros, visai nusmuko ekonomika. Pasaulis stovėjo finansinės krizės bedugnėje. Daug stiprių ir jaunų vyrų žuvo fronte, sielvartas palietė beveik kiekvieną Europos šeimą. Moterys turėjo imtis vyriškų darbų, atlikti jų funkcijas - jos tapo stipresnėm ir atsparesnėm. To pasekoje iki šiol buvusios silpnos ir pažeidžiamos ponios iš naujo pažvelgė į save ir į savo vaidmenį visuomenėje. Dabar jos laisvos, nepriklausomos ir lygios vyrams. Nuo šiol vertinama silpnosios lyties drąsa, skepticizmas pakeičia buvusią romantiką, o laisvė - paklusnumą ir susikaustymą.  Su nauju socialiniu vaidmeniu moteriai atsiranda poreikis atrodyti kitaip, o tiksliau - kaip vyrui.

Marlene Dietrich.


Prancūziškas žodis «garçon» verčiamas kaip "berniukas". Šio stiliaus pavadinimas pasiskolintas iš populiaraus Victor Margeritta romano  «La Garconne», kas reiškia "Moteris-berniukas". Tuo metu į madą atėjo beveik paaugliškas grožio supratimas: maža krūtinė, plokšti klubai, plonos kojos, plonas ir ilgas kaklas, trumpa šukuosena.  Suknelės prarado moteriškumą, jos tampa tiesios, be jokios užuominos į juosmenį. Sijonų ilgis tiesiog šokiravo palyginus su praeitų laikų modeliais, jų ilgis vos dengė kelius. Iš buvusio jausmingumo ir moteriškumo liko trikampė iškirptė ir juodas šilko audinys, išsiuvinėtas stiklo karoliukais.

Šios eros nepakeičiamas atributas - moterų trumpas kirpimas - Garson. Niekas nebenešiojo garbanų, plaukai buvo trumpai kirpti ir šiek tiek pakelti gale. Užtat kosmetikai merginos nebuvo abejingos. Jos mielai naudojo akių kontūro pieštukus ir tamsius šešėlius, tai darė jų žvilgsnius drąsiais ir išraiškingais. Lūpas puošdavo ryškiai vyšninės ir tamsiai vyšninės spalvos. Madingiausias tų laikų aksesuaras buvo damos mudštukas (ilgas plonas cigaretės laikiklis) su cigarete . Rūkanti mergina buvo laikoma patraukli ir atsipalaidavusi.



Marlene Dietrich buvo laikoma tos eros grožio standartu. Aktorė rengėsi tik vyriškais kostiumais. Ji neįtikėtinai moteriškai ir elegantiškai dėvėjo vyriškus marškinius, švarkus, kelnės ir skrybėles.

Chanel stipriosios lyties spintoje ieškojo patogių ir praktiškų drabužių moterims. Nepaisant visko, ji garson stiliuje matė labai seksualų moters įvaizdį. Chanel savo išvaizda rodė pavyzdį kitoms moterims: Coco nešiojo vyriškus marškinius, kelnes, švarkus, kaklaraiščius, paltus ir net kepures. Ji nusikirpo plaukus, mėgo jodinėjimą ir automobilius.


Coco Chanel.

 
Labai lieknų kampuotų moterų - paauglių trumpu kirpimu mada į 60-uosius grįžo modelio Twiggy dėka. Kitas berniukiško įvaizdžio kūrimo etapas - XX a. 70-ieji metai. Yves Saint Laurent diktavo tų laikų madą. Visos jo mados idėjos akimirksniu tapdavo stiliaus etalonu. Šis prancūzų mados dizaineris pirmasis sukūrė drabužių kolekciją, skirtą tiek berniukams, tiek mergaitėms.
 

Twiggy.
 XX a. 90-ieji - tai nauja unisex stiliaus banga. Šiuo laikotarpiu mados diktatoriumi tapo legendinis dizaineris iš JAV Calvin Klein. Jo reklaminiame plakate pasirodo Kate Moss ir Marky Mark. Jie buvo pavaizduoti pusnuogiais, mergina beveik nesiskyrė nuo vaikino. Ši reklama šokiravo visuomenę.

 


Kate Moss & Marky Mark.

Calvin Klein reklaminė kampanija.

Džinsai pripažinti drabužiais, skirtais ir moterims, ir vyrams.
Šiandieninė mada įpareigota ieškoti kompromiso tarp lyčių. Nėra visiškos moters transformacijos į vyrą. Vyriški drabužių siluetai ir fasonai yra elegantiški ir romantiški. Švarkai, marškiniai, kelnės pabrėžia moters figūros privalumus. Vyriški siluetai šiuolaikinėse dizainerių kolekcijose moterims dabar būtinai pabrėžia juosmenį, audiniai puošnūs, originaliai dekoruoti. Neįtikėtinai seksualiai atrodo tokie tipiški vyriški aksesuarai kaip kaklaraištis, petnešos ir skrybėlės. Tokiam griežtam įvaizdžiui tinka rudi arba juodi batai.

Garson stilių sušvelnina minimalus papuošalų rinkinys - subtilūs auskarai, žiedai, laikrodžiai.



Drabužių rinkinys norimam Garson stiliui sukurti.



 

Straipsnis: Janessa, nuotraukos iš interneto.