2014 m. rugpjūčio 14 d., ketvirtadienis

Galvos apdangalų pasaulis. Skrybėlės, skrybėlaitės ir kepurės.

Mielosios skaitytojos, šį kartą Madingojo žodinėlio rubriką skiriu galvos apdangalams – skrybelėms, skrybėlaitėms, kepurėms.
Iš tikrųjų, galvos apdangalų yra labai daug, kartais norime įsigyti kažkur matytą gražią skrybėlaitę, bet, nežinodami jos pavadinimo, susiduriame su sunkumais ją įsigyjant. Manau nebūtina rašyti apie skybėlių istoriją, nes straipsnių apie jų atsiradimą, reikšmę, funkcijas yra gausu. Siūlau iškart pereiti prie reikalo ir aptarti pačius įdomiausius, populiariausius visų laikų galvos apdangalus.

P.S.: čia pateikiu angliškus galvos apdangalų pavadinimus. Kadangi jų yra be galo daug, aprašysiu tik pačius populiariausius.

Akubra - skrybelė kilusi iš Australijos. Iš pirmo žvilgsnio labai panaši į kaubojišką. Manoma, kad pavadinimas – tai aborigenų žodžių derinys, reikškiantis "skrybėlę". Šį skrybėlė plačiabrylė, pagaminta iš Australijos triušio vilnos. 1870 m. Australijoje emigrantas Benjaminas Dunkerley įkurė šių skrybėlių gamyklą. Laikui bėgant jo verslas augo, o 1912 m. atsirado "Akubra" prekinis ženklas. Šios skrybėlės yra ypač populiarios kaimuose. Akubra dažnai turi raištelius, kurie jai padeda geriau laikytis ant galvos.

 




Babushka, baboushka ar babooshka - močiutės skara, rišama po smakru. Šis pavadinimas atsirado dėl to, kad iš esmės tokią skarą ryši brandžios moterys. Skarelė gali būti rišama dėl įvairių priežasčių, pradedant religinėm ir baigiant noru nuslėpti nuplikimą. Daugelyje šalių moterys ryši skaras ir daugeliu atvejų dėl religinių ar socialinių reikalavimų. Viduramžių Europoje skaras nešiojo ištekėjusios moteris. Plačiausiai skaros paplitusios tarp musulmonių.





Bandana - paprastai tai labai spalvinga trikampio arba kvadrato formos skarelė. Dažniausiai naudojama, norint sudėti plaukus atgal, arba kaip madingas aksesuaras. Iš pradžių tokią skarelę naudojo amerikiečių kaubojai kaip apsaugą nuo dulkių. rišdavo ant kaklo, kad prireikus ją galima būtų greitai užsimauti ant veido. XX a. 80-ųjų pab. – 90-ųjų pr. Kalifornijoje šios skarelės buvo naudojamos kaip ženklas, nurodantis priklausomybę konkrečiai nusikalstamai grupiruotei. Šiandien skara gali reikšti narystę tam tikroje grupėje ar priklausymą kažkuriai subkultūrai. Dažniausiai nešiojama ant galvos ar kaklo, retai ant kojos.

 


 

Baseball cap – minkšta kepuraitė su kietu krašteliu ir snapeliu (skydeliu). Ant snapelio paprastai mėgstamiausios beisbolo komandos logotipas. Beisbolo kepuraitės istorija prasideda 1860 m., kai jos protėvį pradėjo devėti Brooklyn Excelsiors komandos žaidėjai. 1900 m. šios kepuraitės protėvis tapo populiarus. 1940 m. atsirado šiuolaikinės beisbolo kepuraitės. Snapelis tapo daug trumpesnis, o pati kepuraitė daug patogesnė. Šiuolaikiniame pasaulyje beisbolo kepuraitės yra labai populiarios ne tik tarp sportininkų. Beisbolo kepuraitės dėvimos, nukreipus jų snapelį į priekį, atgal, arba į šoną. Snapelio forma lenkta arba tiesi. Pastaroji labai populiari tarp reperių.

 




Beret (beretė) – minkšta apvali kepuraitė, paprastai mezgama rankomis. Šiuolaikinė beretė tai tradicinė Pirėnų piemenų skrybelė. Beretė dažnai būna karinės uniformos dalimi. Pramoninė šio galvos apdangalo produkcija prasidėjo tik XVII amžiuje pietų Prancūzijoje. 1920 m. beretes gamino daugiau nei 20 Prancūzijos gamyklų. Egzistuoja labai daug skirtingų berečių nešiojimo būdų, o populiariausias – ant šono.

 


 

Beanie (bini) – beisbolo kepuraitės protėvis. Kažkada tai buvo darbinė suvirintojų, mechanikų ir kitų darbininkų, kuriems dirbant reikėjo slėpti plaukus, kepurė. 1940 m. viduryje ši kepurė nustojo būti populiari, nors 1950 m. ją devėjo kai kurie pirmakursiai universitetų studentai. 1990 m. pr. beanie kepurės vėl tapo populiarios, ypač dėl to, kad padidėjo snieglenčių ir kitų žiemos sporto mėgėjų. Šiuolaikinės beanie kepuraitės, paprastai yra gaminamos vilnos arba iš specialių sintetinių medžiagų. 

 



Breton cap – Specialios rūšies vilnos kepurėsManoma, kad pirmą kartą šios kepurės atsirado ne Bretanėje, bet Švedijoje. Europoje ir Amerikoje Breton yra suprantami kaip tradiciniai buriuotojų galvos dangalai, nes anksčiau tokia kepurė buvo Prancūzijos buriuotojų karinės uniformos dalis. 

 


 

Breton hat – Vasarinė moteriška skrybėlė plačiais kraštais, užlenktais į viršų (plačiabrylė). Dažnai šią skrybėlę puošia kaspinas arba gėlės. Paprastai  pagaminama iš šiaudų arba šviesių audinių. Šis galvos apdangalas kilęs iš Bretanės, Prancūzijos šiaurės provincijos. Ten ši skrybėlė buvo kasdienine valstiečių kostiumo dalimi, nes ji buvo labai patogi. Ji saugojo nuo saulės, o į viršų užlenkti kraštai netrukdė matomumui. Iki XX amžiaus pr. Bretonų skrybėlė užkariavo visą pasaulį ir vis dar yra labai populiarus moteriškas vasaros galvos apdangalas.

 

 


 

Boater hat - Kieta šiaudinė skrybėlė su cilindro formos dengiančiu viršumi ir tiesiais kraštais, dažnai puošiama kaspinu. XIX a. pab. – XX a. pr. Europoje buvo madinga užsiimti irklavimu. Irkluotojai visą dieną praleisdavo po atviru dangumi, kepant  karštai saulėi, todėl jiems buvo reikalinga apsauga. Todėl jiems ir buvo sukurta lengva ir patogi šiaudinė skrybėlė – "boater hat" (valtininko). Netrukus valtininko skrybelė tapo labai populiari tarp vyrų, tačiau Coco Chanel pristatė ją kaip moteriško garderobo dalį. Prestižinėse  Australijos ir Naujosios Zelandijos berniukų mokyklose boater hat yra privaloma mokyklinės uniformos dalis.

 



Cloche hat – atsirado XX a. 20-aisiais m. Prancūzijoje. Pavadinimas kilęs iš prancūzų kalbos žodžio "varpas". Skrybėlę sugalvojo Carolyn Rebo –  žinoma Prancūzijos mados dizainerėPodiumuose Cloche skrybėlaitė pasirodydavo keletą kartų. Pirmą kartą pasirodžius 20-aisiais m. ji išgyveno apie 15 metų, tada grįžo devintajame dešimtmetyje, ir po to labai trumpai atgimė 2007 m. daugelyje rudens kolekcijų. Labai svarbų vaidmenį atlieka kaspinas, apjuosiantis viršutinę dalį. Jei mergaitė yra jauna ir suinteresuota vyrais, tokia skrybelė bus papuoštas ryškiom gėlėm, jei moteris ištekėjusi, juosta surišta į tvirtą mazgą

 



 

Panama hat – lengva, minkšta vasariška skrybelaitė, dažnai papuošta kontrastingu kaspinu viršutinėje dalyje. Dažniausiai ji gaminama šiaudų. Nepaisant jos pavadinimo, skrybelė atsirado ne Panamoje, o Ekvadore. Kadangi šios skrybėlės į Europą patekdavo būtent per Panamą, mes turime "Panama hat", o ne "Ekvador hat."

 


 

Terai hat (slouch) – tokia skrybėlė, su plačiais kraštais ir "ventiliacija" viršutinėje dalyje, puikiai apsaugo nuo saulės. Dažnai būna pagaminta iš veltinio. Ši skrybelė įgijo milžinišką populiarumą XIX a. pab. Naudojama kaip alternatyva atogrąžų šalmui, o taip pat, ši skrybėlė – tai dalis karinės uniformos. Australijos, Britanijos, Indijos, Naujosios Zealandijos, Prancūzijos, JAV, Vokietijos ir daugelio kt. šalių.


Tyrolean hat -  būdinga klostė viršuje ir siauros paraštės. Gaminamos iš minkšto veltinio ir nudažomos žaliai. Dekoruojamos ilga plunksna iš vienos pusės ir virve viršutinės dalies apačioje. Šios skrybėlės laikomos tradicinėmis Alpių regione, kuris anksčiau užėmė dalį šiaurės Italijos ir Austrijos, – Tirolyje.

 


Trilby – taip Britanijoje vadinama Fedora – minkšta skrybėlė iš fetro. Jai būdinga išilga klostė viršutinėje dalyje, o po ja ji perrišama kaspinu. Nors trilby labai panaši į fedorą, tačiau tai – išskirtinai vyryška skrybėlė. Jos vardas siejamas su Trilby O'Ferrall (romano "Trilby" personažas, 1894 m. George du Maurier), kuris dėvėjo tokią skrybėlę.

 


Ushanka –  tradicinis Rusijos galvos apdangalas. Ši kepurė be kraštų (brilių) ir plokščia bei apvalia viršutine dalimi. Ushanka pagaminta iš kailio ir skirta apsaugoti nuo šalčio. Šonuose yra ausytės,  kurias galima susirišti viršutinėje dalyje (jei nėra labai šalta) arba surišti po smakru ir taip apsaugoti ausis nuo šalčio. Karinės ar policijos ushankos priekyje turi metalinę emblemą.

 


Fedora hat – minkšta fetro skrybėlė, vieną kartą apipinta kaspinu. Šios skrybėlės skiriamasis bruožas yra trys įlenkimai viršutinėje dalyje. Holivudo filmų dėka, ši skrybėlė labiausiai asocijuojasi su privačiais detektyvais ar gangsteriais. 50-60-aisiais praėjusio šimtmečio metais Fedora iškrito iš mados. Apie ją buvo pamiršta. Dabar ji išgyvena savo prisikėlimą.Vyras dėvintis fedorą, turi laikytis tam tikrų etiketo taisyklių, pavyzdžiui,  ką tik įžengusią į kambarį damą reikia pasveikinti pakeliant savo skrybėlę trimis pirštais, kurie turi gulėti ant viršutinių skrybelės įlenkimų.

 


 

Homburg – vyriška skrybėlė iš fetro su į viršų palenktais kraštais, o viršutinė dalis nupjauto kūgio formos, dažnai su įlenkimu viršuje, puošta plačiu kaspinu. Šių skrybėlių gamyba prasidėjo XIX a. Vokietijos miestelyje Bad Homburg, šio miestelio vardu ir pavadintas šis galvos apdangalas. Ilgą laiką Homburgo skrybėlė nebuvo žinoma už Vokietijos ribų. Europinėje madoje jį atsirado Didžiosios Britanijos karaliaus Edvardo VII dėka, kuris, būdamas sosto įpėdiniu, pamatė savo sūnėną Kaizerį Vilhelmą su šia skrybėle ir nusprendė užsakyti tokią sau. Naujo fasono skrybėlė greitai įgijo populiarumą ir iki 50-ųjų XX a. metų  Homburg buvo neatsiejama vyryško kostiumo dalimi, o sovietinio elito atstovai nešiojo ją ir 90-aisiais.

 

 


Top hat ( Cilindras) – cilindro formos vyriška skrybėlė su plokščiu viršumi. Siaura per vidurį, su kietais, į viršų palenktais, kraštais iš abiejų pusių. John Hetherington, anglų galanterininkas išrado cilindrą XVIII a., šiek tiek pakeitęs jojimo skrybėlės modelį, o XIX a. dėl ypač didelio šios skrybėlės populiarumo, vadinamas "cilindro amžiumi". Šiandien cilindras, kaip oficialaus kostiumo dalis, pasitaiko labai retai, dažniau – kaip mago kostiumo papildymas. Dažnai galima išgirsti ir kitą šio galvos apdangalo pavadinimą "Topper".

 

 


Broadbrim – plačiabrylė skrybėlė. Iš esmės, bet kuri skrybėlė gali būti vadinama plačiabryle, jei jos kraštai yra pakankamai toli nuo viršutinės dalies. Vakaruose plačiabrylėmis vadinamos ir kaubojiškos ir Bretoniškos, ir net sombrero skrybėlės. Nors iš pradžių šis terminas buvo vartojamas apibūdinant kvakerių (protestantų sektos narių) vyriškus galvos apdangalus.

 


Cartwheel hat – ši rato formos skrybėlė nuo savo giminaičių skiriasi plačiais kraštais ir maža viršutine dalimi. Tokios skrybėlės – tai tikras išganymas moterų galvoms: jas galima dėvėti su viskuo. Šiandien egzistuoja labai daug šių skrybelių variantų, stilių, spalvų. Ji gali būti pagaminta iš odos ir fetro, lino ir šiaudų. Ji tinkama dėvėti tiek paplūdimyje, tiek verslo susitikime.

 

 






Bowler hat - vyriška pusrutulio formos skrybelė iš fetros, su nedideliais į viršų palenktais kraštais. Katiliukas pakeitė cilindrą, kuris buvo ypač nepatogus jojime. Katiliuku ši skrybėlė buvo pavadinta Londono skrybėlininko Thomas William Bowler (kurio pavardė verčiama į lietuvių kalbą kaip "katilas) garbei. Bowler'is pirmasis užsiėmė šių galvos apdangalų gamyba. Be to, Anglijos Bowler hat vadinamas "billikoku", matyt pirmojo kliento garbei (Billy Cock), kuris užsisakė naują skrybėlę dirbtuvėse. Yra ir dar vienas pavadinimas – Derby hat.


Pork pie hat – skrybelė su cilindro formos viršutine dalimi ir nedideliais plačiais kraštais. Dažnai dekoruojama kaspinu. Tokį anglišką pavadinimą ši skrybėlė įgavo, nes savo forma primena klasikinį britų kiaulienos pyragą. Išpopuliarėjo XIX a. ir šiandien tapo džiazo muzikantų esminiu aprangos bruožu.


  Straipsnis: Janessa, nuotraukos iš interneto.

 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą